Poradnik - SZUKAM PRACYPowiadom znajomego o stronieDrukuj stronę

Znajdują się tu cenne informacje dla wszystkich tych, którzy chcą zmierzyć się z tematem "aktywne poszukiwanie pracy" a więc ... DO DZIEŁA !

Internet w służbie poszukiwaczy zatrudnieniaPowiadom znajomego o stronieDrukuj stronę

2010-09-08
Zachęcamy do przeczytania artykułu z Jobexspress.pl, z ktorego dowiesz się w jaki sposób posługiwać się internetem aby znaleźć wymarzone zatrudnienie.

http://www.jobexpress.pl/artykul/184/Jak-wykorzystac-Internet-do-zdobycia-pracy

e-kapital.pl – platforma usług i wiedzy dla mikro i małych przedsiębiorstwPowiadom znajomego o stronieDrukuj stronę

2011-05-24
Platforma biznesowa dla mikro i małych przedsiębiorców E-kapital.pl, uruchamia usługę kojarzenia inwestorów z autorami projektów.

Grzechy główne kandydatów do pracy, czyli co można zepsuć?Powiadom znajomego o stronieDrukuj stronę

2012-10-10
Czasem żeby otrzymać zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną trzeba wysłać dziesiątki aplikacji. To najważniejszy test, od którego zależy, czy zdobędziemy wymarzone stanowisko. Dlatego warto się do niego przygotować.

Bez względu jednak na to, jak wiele czasu i energii poświęcimy na zgromadzenie informacji o firmie i jak dobrym jesteśmy kandydatem pod względem umiejętności i kompetencji, walkę o stanowisko możemy przegrać już w pierwszej minucie spotkania. Czasem decyzja o niezatrudnieniu zapadnie zanim jeszcze zdążymy otworzyć usta. Żeby uniknąć takiej sytuacji, warto wiedzieć co z góry przekreśla szanse kandydata na otrzymanie pracy.

Niesolidnych nie zatrudniamy

- Punktualność to niezwykle ważna cecha pracownika. Szczególnie istotne jest przyjście na czas, a najlepiej kilka minut wcześniej, na rozmowę wstępną. Spóźnienie, czy też nie pojawianie się na spotkaniu, właściwie dyskwalifikuje kandydata - mówi specjalistka HR i szefowa firmy szkoleniowo-doradczej Prospera Consulting, Renata Kaczyńska-Maciejowska.

Dlatego myśląc o rozmowie o pracy, stosujmy te same środki ostrożności, co w przypadku wybierania się na lotnisko. Samolot przecież na nas nie poczeka. Praca też nie. Warto więc uwzględnić różne zdarzenia losowe, które sprawią, że 20-minutową trasę pokonamy w czasie dwukrotnie dłuższym. Zawsze możemy przecież stanąć w korku, a samochód czy autobus może mieć awarię. Warto też zaopatrzyć się w gotówkę na wypadek, gdybyśmy musieli skorzystać z taksówki. I przede wszystkim zostawmy sobie zapas czasu.

- Zdarzają się oczywiście sytuacje losowe, których przewidzieć się nie da albo na które nic nie możemy poradzić - np. stłuczka samochodowa czy telefon ze szkoły dziecka z informacją, że rozbiło kolano i należy zabrać je do domu itd. W takiej sytuacji należy jak najszybciej skontaktować się z osobą, z którą jesteśmy umówieni, wyjaśnić sytuację i albo przeprosić, że się spóźnimy, albo jeśli nie uda nam się dotrzeć na miejsce, poprosić o wyznaczenie innego terminu - radzi Renata Kaczyńska-Maciejowska. - Ważne, by - o ile to możliwe - poinformować o zaistniałej sytuacji jak najszybciej - najlepiej przed rozpoczęciem spotkania, by rekruter nie musiał specjalnie na nas czekać. Dlatego zawsze radzę, by wbić sobie w telefon dane osoby, z którą jesteśmy umówieni i kontakt bezpośrednio do niej, by w razie takiej "awarii" nie szukać naszego rozmówcy po całej firmie.

Jak nas widzą, tak nas... zatrudniają

- Bardzo wiele osób straciło szansę na zatrudnienie z powodu nieodpowiedniego stroju. To jeden z najpowszechniejszych i najpoważniejszych grzechów kandydatów - mówi specjalistka HR. - W przypadku takiej okazji jak rozmowa kwalifikacyjna, doskonale sprawdza się powiedzenie, że za modą należy podążać w bezpiecznej odległości. Niedopuszczalne są ubrania zbyt strojne, czy przesadnie swobodne. Najlepiej wybrać strój klasyczny i skromny - dodaje. Na rozmowę kwalifikacyjną nie warto więc wybierać bluzki z dużym dekoltem, czy krótkiej spódnicy. Nieodpowiedni jest też zbyt krzykliwy makijaż czy fikuśna fryzura. Choć te elementy z pewnością wyróżnią kandydata z tłumu, raczej nie będą stanowiły jego atutu.

- Jeśli chcemy zrobić dobre wrażenie, warto też zainwestować w jaśniejszą garderobę. Ciemne stroje postarzają, z kolei jaśniejsze elementy np. niebieska koszula u panów czy biała lub beżowa bluzka lub żakiet u kobiet, sprawiają wrażenie, że kandydat jest młodszy i bardziej energiczny - wyjaśnia Renata Kaczyńska-Maciejowska.

- Najważniejsza jest jednak schludność i czystość. Brudne włosy, pognieciona koszula, czy niechlujnie zrobiony makijaż to bardzo zła wizytówka kandydata.

Czasem zdarza się jednak, że choć z domu wyszliśmy jak spod igły, po drodze zdarzył nam się wypadek, np. ochlapał nas przejeżdżający przez kałużę samochód albo ptak narobił nam na marynarkę. Warto przewidzieć taką ewentualność i mieć ze sobą chusteczki higieniczne. - Jeśli ślad przygody zostanie jednak na ubraniu, uratować nas może autoironia i poczucie humoru. Jeśli kandydat potrafi w tak stresującym momencie wyjść z trudnej sytuacji żartem i uśmiechem, z pewnością na wstępie zapunktuje u rekrutera - mówi Renata Kaczyńska-Maciejowska.

Pan to kto?

Nikt nie lubi, gdy przekręca się jego nazwiska. Rekruterzy nie stanowią tu wyjątku. - Przeinaczenie nazwiska osoby, z którą jesteśmy umówieni na spotkanie, to wyraz braku szacunku, nieprzygotowania i niedbałości. Taki błąd na początku rozmowy może nas drogo kosztować - ostrzega specjalistka HR.

"Plusy ujemne", jak mawiał Lech Wałęsa, można też zdobyć okazując brak szacunku innym pracownikom firmy. - Starając się o pracę, warto być uprzejmym dla wszystkich pracowników, zaczynając od portiera i recepcjonistki, kończąc na dyrektorze generalnym - podpowiada szefowa Prospera Consulting. - Bardzo często by poznać charakter kandydata i jego sposób bycia, osoba odpowiedzialna za rekrutację, pyta o wrażenia na jego temat osoby, które się z nim wcześniej zetknęły np. portiera, recepcjonistkę czy sekretarkę. Jeśli potencjalny pracownik jest nieuprzejmy lub wyniosły dla osób o niższej (pozornie) randze, z pewnością zostanie źle odebrany przez osoby decydujące o jego zatrudnieniu. Jeśli nie wystarcza nam kultury osobistej, by odnosić się z szacunkiem dla każdej osoby, warto przynajmniej zapamiętać, że struktura społeczna w firmie często bardzo się różni od oficjalnej struktury organizacyjnej. I zarówno portier jak i sekretarka mogą mieć duży wpływ na nasze zatrudnienie - dodaje Renata Kaczyńska-Maciejowska.

O! Produkujecie kafelki!

Wiele osób, chcąc zrobić dobre wrażenie na swoim rozmówcy i przełamać pierwsze lody, wygłasza mało znaczące, zazwyczaj pełne zapału i zachwytu uwagi. Warto jednak uważać na słowa. Jeśli po wejściu do firmy okażemy uprzejme zaskoczenie np. wygłaszając zdanie: "Piękna hala. Rozumiem, że zajmujecie się produkcją kafelków?" - możemy stracić jakiekolwiek szanse na zatrudnienie. - Wszelkie uwagi czy zachowania świadczące, że kandydat niewiele wie o firmie, w której chce pracować, działają na jego niekorzyść. Znaczy to bowiem, że nie tylko nie jest zainteresowany pracą w tym konkretnym miejscu, a jakimkolwiek zajęciem, ale też, że nie zadał sobie trudu, by przejrzeć internet, poczytać czym zajmuje się firma, obejrzeć zamieszczone w galerii zdjęcia, czy zapoznać się z ofertą zakładu i opiniami pracowników czy kontrahentów o jego działaniu - wyjaśnia nasza ekspertka.

Za www.wp.pl – praca:  http://praca.wp.pl/title,Grzechy-glowne-kandydatow-do-pracy-czyli-co-mozna-zepsuc,wid,14996158,wiadomosc.html?ticaid=1f51d&_ticrsn=3

 

Praca w Europie – jak się przygotować do wyjazdu?Powiadom znajomego o stronieDrukuj stronę

2013-04-18

Ze względu na bezrobocie i trudną sytuację ekonomiczną, coraz więcej Polaków – w tym młodych – decyduje się na wyjazd do pracy za granicę. Niezależnie od tego, czy to praca na stałe, czy też sezonowa, warto się do takiego wyjazdu przygotować, aby uniknąć ewentualnych rozczarowań czy wręcz kłopotów.

5 pytań, które ty możesz zadać rekruterowiPowiadom znajomego o stronieDrukuj stronę

2013-04-19
ZA GAZETA.PRACA.PL

Kandydatom wydaje się, że w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej ich zadanie polega wyłącznie na odpowiadaniu na pytania. Nie do końca. To dobry moment, by zadać kilka pytań rekruterowi. W ten sposób zrobimy nie tylko dobre wrażenie, ale i dowiemy się czegoś więcej o firmie. Oto kilka pytań, które na pewno musisz zadać na rozmowie.

 

Człowiek-orkiestra - jakie umiejętności warto posiadać bez względu na zawód?Powiadom znajomego o stronieDrukuj stronę

2013-11-05

Czy zastanawiałeś się kiedyś, które z Twoich umiejętności są uniwersalne i dotychczas przydawały Ci się w każdej pracy? A może warto zdobyć nowe? I nie chodzi tu o prawo jazdy, znajomość języka angielskiego czy pakietu MS Office. Ekspert monsterpolska.pl radzi, jakie kompetencje warto posiadać, aby zwiększyć swoje szanse na rynku pracy i być lepszym pracownikiem.

 Jaki jest pracownik idealny? Posiada odpowiednie wykształcenie, doświadczenie, zna języki obce, umie posługiwać się komputerem i zna konkretne programy. Jest również dyspozycyjny, punktualny, łatwo nawiązuje kontakty, umie pracować w zespole i pod presją czasu etc.

Jak Wykorzystać Pierwsze 90 Dni W Nowej Pracy ?Powiadom znajomego o stronieDrukuj stronę

2015-03-04
Serwis Meega wraz z partnerami przygotował krótki poradnik, dotyczący pierwszych dni w nowej pracy, dzięki któremu będziesz mógł rozsądnie zaplanować swój start w firmie, a także jak najlepiej wykorzystać 90 pierwszych dni nowej sytuacji.

6 sygnałów, że czas na zmianę pracyPowiadom znajomego o stronieDrukuj stronę

2015-03-04
Odczuwasz nieustanny stres z powodu pracy? Myśl o pracy przyprawia Cię o mdłości? Czujesz się zdemotywowany, wypalony, niedoceniony? Zanim dotrzesz do pracy stajesz się kłębkiem nerwów? A może denerwują Cię ludzie, z którymi pracujesz? Być może to czas na zmiany w Twoim życiu zawodowym. Czas spojrzeć prawdzie w oczy i zastanowić się czy można tak dalej funkcjonować? Jeżeli podane sygnały zabrzmią dla Ciebie znajomo, oznacza to, że właśnie nadszedł ten czas, aby obrać inna ścieżkę zawodową.

Jak napisać CV lepsze niż 95% kandydatów?Powiadom znajomego o stronieDrukuj stronę

2015-06-16

Badania pokazują, że masz tylko 6 sekund, aby zainteresować pracodawcę swoim CV. Większość kandydatów rzadko otrzymuje zaproszenie na rozmowy kwalifikacyjne. Dowiedz się jak napisać CV, które da Ci przewagę nad innymi i pozwoli szybko zmienić pracę.

https://interviewme.pl/blog/jak-napisac-cv-eyetracking

 

Rozmowa kwalifikacyjna – 7 najczęstszych błędówPowiadom znajomego o stronieDrukuj stronę

2015-06-16

Czeka Cię ważna rozmowa kwalifikacyjna? Jak nie zepsuć dobrego wrażenie i nie stracić szansy na atrakcyjną pracę? Zobacz 7 najczęstszych błędów, które kandydaci popełniają na rozmowach kwalifikacyjnych. Wyeliminuj je już dziś i znajdź lepszą pracę.

https://interviewme.pl/blog/rozmowa-kwalifikacyjna-7-najczestszych-bledow

Personal branding - co to jest?Powiadom znajomego o stronieDrukuj stronę

2016-02-17

Pojęcie personal brandingu pojawiło się w Polsce na przestrzeni kilku ostatnich lat. Popularny w anglosaskiej tradycji biznesu i budowania wizerunku zatacza u nas coraz szersze kręgi. Ze strategii personal brandingu, stosowanej głównie przez osoby publiczne, warto skorzystać budując swoją pozycję na rynku pracy. Starannie wypracowany i zadbany wizerunek profesjonalisty pomoże nam odnieść zawodowy sukces. Eksperci Monster Polska podpowiadają jak o niego zadbać.

Aby przyciągnąć pracowników o konkretnych umiejętnościach, firmy zwróciły się w stronę employer brandingu. To działania, których celem jest zbudowanie wizerunku danej firmy jako atrakcyjnego pracodawcy. Działy HR prześcigają się w pomysłach, mających na celu przyciągnięcie i zatrzymanie najlepszych kandydatów. Przyjazna pracownikom polityka firmy, elastyczny czas pracy, szkolenia i inwestowanie w pracowników, komfortowe biura, wyjazdy integracyjne – to tylko niewielki fragment elementów składających się na employer branding. Jeśli firmy dostrzegają potrzebę tego typu działań, pracownicy na konkurencyjnym rynku również mogą dbać o swoją markę.  

 

CV bez doświadczenia zawodowegoPowiadom znajomego o stronieDrukuj stronę

2016-05-18
Curriculum Vitae to nasz pierwszy kontakt z pracodawcą. Żebyśmy znaleźli się w gronie szczęściarzy zaproszonych na rozmowę, nasza aplikacja musi mieć w sobie TO COŚ!. Jak zatem napisać CV, skoro nie mamy wymaganego doświadczenia zawodowego lub nasze doświadczenie jest niewielkie (np. praktyki, staże, praca)?

Jak napisać CV, które spełnia oczekiwania anglojęzycznych pracodawców?Powiadom znajomego o stronieDrukuj stronę

2016-07-25
Jakie korzyści wyniesiesz z przeczytania artykułu?
  • zobaczysz przykład, jak dopasować CV do ogłoszenia o pracę po angielsku
  • dowiesz się, jakich angielskich zwrotów użyć, aby CV było profesjonalne
  • poznasz różnice w polskim CV i angielskim resume
  • artykuł jest napisany przez native speakera - dzięki temu podszkolisz swoją znajomość angielskiego
Biuletyn Informacji Publicznej ZUT
copyright(c) 2010 Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie
al. Piastów 17, 70-310 Szczecin